osób online: 1629
OCD otwarte centrum rozwoju

Zaloguj / zarejestruj się!

Dzięki rejestracji będziesz mógł kreować swój wizerunek poprzez publikowanie artykułów i wyrażanie opinii!

Polecamy Ksiazki!

Wypowiedzi Joanna Kamińska

Temat Wypowiedź
Umiejętności interpersonalne
Dlaczego to takie ważne?
2009-12-03
Z mojej perspektywy wygląda to tak, że często doświadczenie czy wiedza jaką posiadamy zostanie tylko naszą wiedzą i doświadczeniem bez możliwości ukazania tych kompetencji w pracy, jeżeli nie posiadamy odpowiednich kompetencji w zakresie relacji interpersonalnych. Jasne, że jest tak jak napisała Marta, że są stanowiska gdzie umiejętność komunikowania się, czy otwartość na kontakty z innymi nie ma decydującego znaczenia. Jednak na wielu stanowiskach pracujemy z ludźmi, a jeśli nasze predyspozycje nie są w tym zakresie satysfakcjonujące, nie będziemy efektywnym pracownikiem, bo nie będziemy umieli współpracować z innymi lub komunikować się z klientem.
Inną sprawą jest fakt,że często w ogłoszeniach wpisywane są umiejętności interpersonalne, mam wrażenie, jedynie jako frazes żeby tylko coś się w tym ogłoszeniu znalazło. I trzeba umieć rozróżnić te sytuacje, aby, jeśli nie posiadamy tych umiejętności, nie wysłać aplikacji na stanowisko, gdzie te umiejętności faktycznie są kluczowe. Bo tym sposobem nie tylko nie będziemy efektywni ale także nie będziemy usatysfakcjonowani z danej pracy, bo będzie nas po prostu męczyć.
Sukces podczas rekrutacji
Jak się ubrać na rekrutację aby odnieść sukces...
2009-10-10
Ubiór osoby ma znaczenie w zależności od stanowiska, na które rekrutujemy i pewnie nie zawsze bardziej intrygujący ubiór jest pożądany. Ale fakt jest taki, że warto się wyróżnić, aby zostać zapamiętanym:)
Rozwój osobisty
Jak poznać swój potencjał?
2009-08-14
Sądzę, że najlepiej poznajemy swój potencjał poprzez praktykę, czyli przez angażowanie się w różnego rodzaju działania. Co prawda intuicyjnie czujemy zapewne do czego mamy smykałkę, jednak dopóki nie sprawdzimy się w rzeczywistości nie poznamy swojego potencjału na 100%. Poza tym istotne, aby rozwijać swój potencjał doskonaląc posiadane przez siebie kompetencje. Nie liczyłabym na dzieło przypadku, trzeba brać los w swoje ręce:)
Sukces podczas rekrutacji
IQ, a ścieżka zawodowa
2009-08-14
Moim zdaniem pomysł jest tragiczny z kilku powodów:
1. zgoda, że należy nagradzać za potencjał, ale nie zawsze idzie on w parze z IQ, więc tu miną się z celem
2. testy inteligencji mierzą tylko pewny jej rodzaj, a w zależności od zawodu jaki wykonujemy przyda się nam inny jej rodzaj. Co z tego, że świetne wypadnę w standardowym teście, jeśli np. moja inteligencja emocjonalna zamiata tyły, a ona właśnie jest mi potrzebna w moim zawodzie
3. uzależnienie premii od IQ spowoduje spadek efektywności pracowników, bo nie muszą się starać i robić czegokolowiek w pracy, aby dostać premię, bo i tak wiedzą czy ją dostaną czy nie, bo zależy to od ich IQ
4. w testach można się wyszkolić, więc pracownicy zamiast myśleć o tym jak podnieść efektywność w pracy będą ćwiczyć się w testach.

Tak więc pozostaje mieć nadzieję, że pomysł nie wejdzie w życie, bo pracodawcy sami siebie tym pogrążą.
Sukces podczas rekrutacji
Jak się ubrać na rekrutację aby odnieść sukces...
2009-08-14
To jak ubrać się na rozmowę zależy od tego o jakie stanowisko się ubiegamy. Jeżeli chcemy być np. grafikiem w agencji reklamowej możemy pozwolić sobie na bardziej ekstrawagancki ubiór niż podczas rozmowy na stanowisko asystentki dyrektora. Nawet jeśli ubiegamy się o stanowisko bardzo formalne warto mieć coś co pozwoli na zapamiętanie naszej osoby, np. jakiś drobny ale charakterystyczny dodatek - apaszka, buty, zegarek. Polecam Wam artykuł: [aby zobaczyć link musisz być zalogowany...]
Jak zarządzać firmą i ludźmi
Motywowanie pozafinansowe oczami pracodawcy
2009-08-14
Aby pracownika motywowało motywowanie pozafinansowe musi mieć zaspokojone podstawy finansowe. Jeśli ktoś nie jest zadowolony ze swojego wynagrodzenia, pozafinansowe działania typu bilety do kina, czy kurs angielskiego nie będą dla niego motywujące, a raczej irytujące. I tu moim zdaniem tkwi klucz do zadowolenia pracowników - najpierw trzeba zaspokoić potrzeby podstawowe, aby rodzina pracownika miała co jeść i za co jechać na wakacje, a później możemy go motywować pozafinansowo. Tego typu motywowanie najczęściej jest skuteczne na wysokich stanowiskach lub w dużych organizacjach, gdzie pracownicy są dobrze opłacani. Tam pieniądze najczęściej już nie motywują, bo każdy ma ich wystarczającą ilość, a wypad na skoki spadochronowe będzie atrakcyjny. Poza tym jeszcze ważna kwestia, aby znać swoich pracowników i motywować ich tym, co ich motywuje:)
Jak zarządzać firmą i ludźmi
Informacja zwrotna
2009-08-14
Tak się nad tym zastanawiam i doszłam do wniosku, że dużo zależy od tego jaka jest osoba, której chcemy udzielić informacji zwrotnej. Niektórzy bardzo dobrze znoszą słowa krytyki i traktują je jako pole do rozwoju. Inni z kolei bardzo często biorą to za bardzo do siebie, traktują jako osobistą porażkę i zamykają się nie tylko na zmiany, ale także na informacje zwrotne w ogóle. Wydaje mi się, że ogólnie jest to dosyć drażliwa kwestia, ale można wziąć pod uwagę kilka elementów. Po pierwsze istotne, aby w pierwszej kolejności odwołać się do pozytywnych zachowań, czy cech danego pracownika, wzmocnić w nim to, co jest dobre, co pochwalamy, a w drugiej kolejności przekazać tą negatywną informację zwrotną. Dzięki temu pracownik będzie wiedział, że generalnie cenimy jego kompetencje i jedynie w tym aspekcie nie poszło mu najlepiej. Po drugie ważne, aby negatywna informacja zwrotna dotyczyła nie pracownika jako osoby, ale rzeczy, którą zrobił. Czyli nie mówimy, że jesteś beznadziejny, tylko, że mogłeś tą daną rzecz zrobić inaczej/lepiej. I co jeszcze istotne, to fakt jak jesteśmy nastawieni. Ważne, abyśmy byli sami pozytywnie nastawieni do danej osoby i nie udzielali informacji zwrotnej kiedy jesteśmy np. wkurzeni, bo pracownik coś zawalił. Dajmy sobie chwilę żeby ochłonąć i przemyśleć co i jak dokładnie chcemy powiedzieć.
Organizacja czasu i pracy
Test rozwoju - organizacja czasu i pracy
2009-08-14
Ja jestem przekonana, że stwierdzenie to jest negatywne. Nie powinniśmy gromadzić wszystkiego, bo zagubimy się w ilości posiadanych informacji. Istotne jest umiejętne selekcjonowanie informacji i zachowywanie tylko tych, które uważamy za potrzebne. Jasne, że nie jest łatwe przewidywanie, co się może przydać, ale istotne, aby się tego uczyć i pracować nad tym.
Assessment Center dla asesorów
Możliwości AC
2009-08-11
Dlaczego stosowanie AC/DC jest wartościową metodą i jaką ta metoda ma przewagę nad innymi pozwalającymi na ocenę kompetencji kandydatów do pracy? (o ile Waszym zdaniem ma przewagę) Skupiając się w pierwszej kolejności na AC, z mojego punktu widzenia cenne jest przede wszystkim to, że mamy możliwość bazowania nie tylko na tym jaką kandydat wystawia sobie 'laurkę' opowiadając, że jest idealnym pracownikiem na to stanowisko, ale przeze wszystkim zaobserwowania jakie kompetencje posiada w rzeczywistości. I co więcej możemy zweryfikować kompetencje istotne na tym konkretnym stanowisku, na które prowadzimy rekrutację.
Miłośnicy marki Mazda
Która najładniejsza?
2009-05-30
Mazda RX-7 jest samochodem, który chciałabym mieć na popołudniowe wypady na gofry, jest cudowny i zazdroszczę ludziom, którzy ją mają. U mnie na osiedlu jest jedna i czasem poszczęści mi się, że stoję za nią lub przed nią w korku, to sobie mogę podziwiać:)
Ale mazda, którą sobie kupię, to CX-7 - uwielbiam takie trochę sportowe SUVy.
Co do mazdy 2, to dla mnie jest trochę za infantylna, za mała i trochę nijaka, więc na nią zdecydowanie nie stawiam. Dla mnie samochód musi być sportowy, albo musi być SUVem:)

A ogólnie co do mazdy, to jest to moja ulubiona marka:)
Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi
Testy psychologiczne w diagnozie kompetencji
2009-05-29
W niektórych zawodach konieczne jest umiejętne radzenie sobie w sytuacji kiedy ktoś zbije Cię z tropu, więc podczas rozmów wykorzystuje się tego rodzaju pytania, aby sprawdzić jak w sytuacji lekkiej konsternacji zachowa się kandydat. Natomiast w testach tego rodzaju pytania są zazwyczaj po to, aby odwrócić uwagę od sedna i sprowokować kandydata do tego, aby przestał myśleć o tym co ten test bada i co w związku z tym powinienem zaznaczyć. Jeśli natomiast mamy takie pytanie otwarte, na które musimy odpowiedzieć, to wyjdzie z nas jak radzimy sobie z negatywnymi rzeczami, które musimy wyrazić na swój temat i czy przeistaczamy je w pozytywy, a także jak wiele rzeczy negatywnych sądzimy na swój temat. Generalnie w zależności od stanowiska i sytuacji pytanie takie może mieć różny cel. Natomiast niektórzy nieudolnie zadają tego typu pytania, bo gdzieś o tym przeczytali i chcą stosować modne i podchwytliwe techniki, ale robią to nieumiejętnie i w zasadzie nie wiadomo po co i tu pojawia się problem...
Sukces podczas rekrutacji
Moje CV jest najlepsze
2009-05-29
To skoro tak, to moim zdaniem takich ludzi jest spora ilość. Jasne, że każdy stara się podkoloryzować swój obraz chociażby przez to, że nie piszemy o swoich wadach i omijamy tematy, w których nie czujemy się pewnie. Ale nie uważam żeby nieetyczne pisanie CV/LM było zjawiskiem powszechnym. Wracając do Twojego pytania, znam sporo osób, które piszą dobre i etyczne CV i LM, a zaczynasz się w tym specjalizować jeśli masz to 'wytrenowane', tzn. często piszesz i wysyłasz swoje aplikacje.
Sukces podczas rekrutacji
Moje CV jest najlepsze
2009-05-27
A na czym Twoim zdaniem polega etyczne pisanie CV i LM?
Assessment Center dla asesorów
Przepis na sukces
2009-05-27
Dokładnie, AC jest metodą, która pozwala wykluczyć w dużym stopniu fakt, że ktoś zachowuje się tak, bo wie, że tego oczekujemy. Zadania na AC konstruowane są w sposób, który utrudnia przewidywanie jaką kompetencję bada dane zadanie. Poza tym kandydat nie zawsze jest w stanie przewidzieć jakie kompetencje są ważne dla przyszłego pracodawcy. Możemy przewidzieć preferowane wykształcenie czy staż pracy, ale fakt, czy lepiej być bardziej przebojową czy uległą osobą zależy od preferencji przyszłego szefa co do jego współpracowników. Dlatego też niemożliwe jest aby wypaść tak, jak asesorzy oczekują. Z obserwacji zachowań uczestników sesji AC wiem, że im bardziej komuś zależy na tym, aby wypaść 'dobrze' i im bardziej się nakombinował nad tym jak tu wygrać, tym jego zachowania są mniej naturalne i zazwyczaj prowadzą w ślepy zaułek. Poza tym nie sądzę, aby było warto udawać, bo w końcu jeśli będziemy udawać, że posiadamy cechy, których nie posiadamy i okaże się, że właśnie te cechy są pożądane i zostaniemy zatrudnieni, to czekają nas męki w nowej pracy. W końcu być może damy radę udawać przez 8 godzin trwania sesji AC, że mamy jakąś cechę, której nie mamy (chociaż nie z każdą tak się da), ale nie ma szans, aby udawać każdego dnia po 8 godzin...
Sukces podczas rekrutacji
Moje CV jest najlepsze
2009-05-27
Tak jak są ludzie wyspecjalizowani w odczytywaniu mowy ciała, tak też można wyspecjalizować się w czytaniu CV i LM, ale nie sądzę żeby to było szczególnie wartościowe. O ile jeszcze odczytywanie i interpretowanie zachowania ludzi ma w pewnym stopniu sens i przełożenie na rzeczywistość (chociaż i tu można się wyszkolić), o tyle wyrokowanie o tym jaki jest kandydat na podstawie CV czy LM ma moim zdaniem wiele ograniczeń. Po pierwsze jedni są lepsi, inni gorsi w tym rzemiośle:), tzn, niektórym napisanie CV przychodzi łatwiej, inni nie są w tym tak biegli, co nie przesądza o ich predyspozycjach zawodowych, czy osobowościowych. Po drugie biorąc pod uwagę ilości portali umożliwiających ściągnięcie wzoru CV, gdzie tylko podstawiamy informacje lub firm, które oferują napisanie CV za kandydata, można wnioskować, że nie zawsze wnioski, które wyciągniemy na podstawie CV na temat danej osoby, dotyczą właśnie jej. Ja ograniczyłabym się jedynie do sytuacji bardziej skrajnych, gdzie w CV czy LM są błędy lub forma napisania LM wyklucza danego kandydata jeśli np. poszukujemy osoby, która powinna mieć 'lekkie pióro', a składnia wypowiedzi na to nie wskazuje. Ale żeby wyciągać tego typu wnioski nie trzeba być specjalnie przeszkolonym:) Tak więc nie sądzę, że kluczowe jest bycie dobrym psychologiem, ale bacznym obserwatorem umiejętnie wyciągającym wnioski i zachowującym zdrowy rozsądek.
Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi
Testy psychologiczne w diagnozie kompetencji
2009-05-27
Ja zdecydowanie uważam, że stosowanie jakichkolwiek testów bez zwracania uwagi na ich statystyczne wartości mija się z celem. Dla mnie wynik bez odwołania się do statystyki jest mało miarodajny. Owszem, mam jakiś tam rezultat i coś mniej więcej mogę na jego postawie powiedzieć. Ale w końcu nie chodzi o to żeby coś było jakieś tam, czy mniej więcej, ale żeby było rzetelne, trafne i pozwalało na uzasadnione przewidywania.
Sukces podczas rekrutacji
Problem ze wzorem listu motywacyjnego
2009-05-12
Moim zdaniem warto zapoznać się z wytycznymi co mniej więcej powinno być w liście motywacyjnym, bo przyznam, że często informacje, które w nich znajduję są zaskakujące i kompletnie nieadekwatne do stanowiska, o które dana osoba się ubiega. Rekrutując osoby zapoznawałam się z listami motywacyjnymi osób, które mnie zainteresowały. Czyli pierwsza selekcja dokonuje się na podstawie CV, głębsza analiza na podstawie LM. Zdarzało się, że ktoś, kto wzbudził moje zainteresowanie swoim CV odpadł definitywnie przez LM, który był pełen błędów lub bezsensownego lania wody.
I tutaj też uwaga jeśli chodzi o wzory CV, aby nie robić tego bezmyślnie. Można oczywiście przejrzeć kilka wzorów, aby mieć pojęcie o co w ogóle chodzi, ale konieczne jest włączenie myślenia. Zdarzało mi się otrzymywać LM, które żywcem były spisane z portali, nawet miałam przypadek, gdzie kobieta pisała o osobie w rodzaju męskim.
Także szablony dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi i chcą mieć jakąś bazę, na podstawie której zbudują coś swojego, ale koniecznie z włączonym myśleniem:)
Sukces podczas rekrutacji
Moje CV jest najlepsze
2009-03-31
Jasne Zbyszku, że najważniejsza jest osoba i to na podstawie rozmowy z nią podejmujemy decyzję. Ale jeśli spotykasz się z sytuacją, kiedy otrzymujesz kilkaset aplikacji na dane stanowisko i około setki osób spełnia kryteria, które postawiłeś, nie sposób spotkać się ze wszystkimi żeby poznać jakimi są osobami. I w takich właśnie sytuacjach zaczynasz zagłębiać się w CV i odrzucać te osoby, które zamieściły w nim zdjęcie z plaży lub, które nie potrafią sformatować tekstu (jeśli to jest znaczące na stanowisku, na które rekrutujesz). Dlatego też uważam, że warto poznać czynniki istotne przy pisaniu CV czy LM, aby nie stracić swojej szansy, a sprawić, że zostanie się zauważonym i pozytywnie zapamiętanym.
Sukces podczas rekrutacji
Moje CV jest najlepsze
2009-03-20
Faktycznie niektórzy specjaliści wtłaczają wiedzę, że CV musi zmieścić się na jednej stronie. Na szczęście wielu z nich odchodzi już od tego założenia, które tak naprawdę jest bezcelowe. CV powinno być zwięzłe - to fakt, ale nie każdą osobę można streścić w jednej stronie. Osoby bez doświadczenia lub z małym dorobkiem zawodowym, bez problemu zmieszczą się na jednej stronie i tak powinno być. Jednak osoba, która ma bogate doświadczenie i nagle ma streścić je w jednej stronie może zostać 'skrzywdzona', bo nie wszystko da się streścić.
Dlatego też stawiałabym na zdrowy rozsądek, treściwe opisywanie siebie i pozbycie się lęku przed barierą jednej strony, która w wielu ciągle drzemie:)
Pierwsze kroki na OCD
Jak zostać rektorem Uczelni na OCD
2009-03-17
W ramach Uniwersytetu Doradztwa personalnego utworzona została grupa 'Jak zostać rektorem na Uczelniach OCD'. Zapraszam do zapisywania się wszystkie te osoby, które chciałyby otrzymać informacje jak założyć i prowadzić Uczelnię, a także jakie to daje możliwości i na czym polega bycie rektorem wirtualnej uczelni. Zajęcia będą trwały 1 semestr, a szczegóły na tablicy ogłoszeń Uczelni po zapisaniu się na zajęcia:) Zapraszam
12 >
Wszelkie prawa zastrzeżone HRtec Sp. z o.o. 0-04.21
Prywatność | FAQ | O nas | POK | Kontakt