osób online: 323
OCD otwarte centrum rozwoju

Zaloguj / zarejestruj się!

Dzięki rejestracji będziesz mógł kreować swój wizerunek poprzez publikowanie artykułów i wyrażanie opinii!

Polecany test rozwoju

Organizacja czasu i pracy
Organizacja czasu i pracy - umiejętność organizowania swoich zadań i synchronizowania wykonywanych czynności tak, aby efektywnie realizować założone cele. Identyfikowanie najbardziej efektywnych strategii działania, jak również ... czytaj dalej
Organizacja czasu i pracy - umiejętność organizowania swoich zadań i synchronizowania wykonywanych czynności tak, aby efektywnie realizować założone cele. Identyfikowanie najbardziej efektywnych strategii działania, jak również wyznaczanie priorytetów w działaniu.

Poruszane tematy

nie%20umiem%20zaplanować%20czasu%20forum

Polecamy Ksiazki!

tylko jasnowidz planuje czas

avatar Kasia
Kasia
2009-05-18 08:18
Jak zaplanować czas, tak aby było to efektywne i można się było togo trzymać. Trzeba byłoby być jasnowidzem. Misternie zbudowany plan dnia może się rozpaść jak domek z kart w momencie każdej nieprzewidzianej sytuacji. W końcu nie możemy sobie zaplanować, że np. o 15 wydarzy się coś nieoczekiwanego i właśnie o 15 mam zaplanowany czas na niezaplanowane sytuacji.
avatar
[ukryto]
2009-05-18 14:49
Plan działania musi być dynamiczny :) Powinno się planować "z górką" czasu, a gdy owa górka nie będzie potrzebna, to gdzieś tam może być lista rezerwowa, z której można czerpać zadania właśnie w wypadku, gdy wszystko pójdzie dobrze i rezerwowy czas nie będzie potrzebny :)
avatar Kasia
Kasia
2009-05-18 22:08
Pewnie, że trzeba zakładać więcej czasu niż potrzeba. Zasada jest taka, że jak masz do zaplanowania 8 godzin pracy to planujesz 7 a ta dodatkowa 1 godzina jest na nieprzewidziane rzeczy. Jednak zawsze może się wydarzyć coś nieprzewidzianego co nie najmie ci 5 min, tylko np godzinę, albo ktoś nie przyśle Ci czegoś na czas. Czy w takim razie warto jest planować czas. A może lepiej mieć po prostu wykaz rzeczy do zrobienia nie zależnie od czasu i sukcesywnie je realizować?
avatar
[ukryto]
2009-05-19 11:37
Są zadania, których nie da się przewidzieć w ogóle - zwłaszcza, jeżeli mówimy o zadaniach, które po raz pierwszy wykonujemy - jeżeli robisz na przykład bilans firmy co miesiąc, i wiesz ze średnio zajmuje Ci to 5godzin, to możesz sobie zaplanować 6. Ale jeżeli masz do napisania raport wyciągając a arkuszy statystycznych surowe dane, to tak naprawdę nie masz pojęcia ile czasu to zajmie jeżeli wcześniej tego nie robiłaś - może to być 10 a może być i 20 godzin.

Podobnie z programowaniem - niby programista ciągle tylko "programuje", ale kiedy przychodzi mu napisać nowy algorytm, to może napotkać na takie dziwaczne problemy, że czas wydłuży się 3krotnie - świetnie to jest widoczne na rynku gier komputerowych. Szczytem jest gra "duke nukem forever" - jej premiera jest przesuwana sukcesywnie od 10 lat ;)
avatar Kasia
Kasia
2009-05-19 21:27
Pewnie, że możesz sobie zaplanować że raport zajmie Ci 2 godziny, ale jeśli do raportu potrzebne Ci są dane od kogoś innego i miałeś je dostać o 10 a dostajesz o 12 to zamiast skończyć raport o 12 kończysz go o 14 i wszystko się przesuwa. A to rodzi stres i zdenerwowanie i w rezultacie pracuje się mniej wydajnie i ogólnie wolniej.

[ukryto]
2009-07-07 11:10
Reaguła jest taka, że z 8 godzin planujemy max 5,5 reszta to tzw. bufor czasowy, czyli ten czas 2,5 godziny przeznaczamy na sprawy nie przewidziane.
avatar Kasia
Kasia
2009-07-07 16:06
Super, czy stosujesz się do tej zasady?? Ja nie umiem, to dla mnie nie działa. Ja nie umiem sobie tak tego zaplanować. Ja mam co minutę niezaplanowane rzeczy.Wszelkie prawa zastrzeżone HRtec Sp. z o.o. 0-04.20
Prywatność | FAQ | O nas | POK | Kontakt